Mercedes si už „za hotové“ nekúpite, jedine ojazdený

Autor: Milan Laurenčík | 19.1.2013 o 19:48 | (upravené 19.1.2013 o 20:28) Karma článku: 6,96 | Prečítané:  1981x

Koncom minulého roka schválila Národná rada Slovenskej republiky úplne nový zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Tento zákon zakazuje vykonávať niektoré platby v hotovosti. Zákon postihuje jednak podnikateľov ale aj fyzické osoby  – nepodnikateľov a je účinný od 1. januára 2013.

mercedesmercedesweb

Podľa schváleného znenia zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa zakazuje platiť v hotovosti, to znamená poskytnúť alebo prijať platbu, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Výnimkou je prípad platby v hotovosti medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi, kde sa zakazuje platba v hotovosti nad 15 000 eur. Ak došlo alebo dporušeniu ôjde k tohto zákazu, nie je tým dotknutá platnosť právnych úkonov, na základe ktorých sa vykonala platba v hotovosti.

Jedná sa o platby v mene euro alebo v cudzej mene. Ak sa jedná o cudziu menu, tak sa platba prepočítava na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný v deň predchádzajúci dňu platby v hotovosti.

Ak sa jedná o jeden právny vzťah, tak sa postihu nevyhnete, ani keď platbu rozdelíte na menšie splátky – platby, pretože hodnotu platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb.

Ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania, nemôže odovzdať takúto platbu ani v cudzine. A ak by bol príjemcom, tak nemôže takúto platbu prijať taktiež. Zákaz platieb v hotovosti sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté, kde príjemcom je štát – daňový úrad alebo colnica a sú tam aj ďalšie výnimky, ktoré si môžete prečítať priamo v zákone.

Až 10 000 eur pokuty môže dostať ten, kto sa dopustí priestupku podľa tohto zákona (kto ako odovzdávajúci poruší zákaz odovzdať platbu v hotovosti alebo ako príjemca poruší zákaz prijať platbu v hotovosti). V prípade, že ste právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, tak sa dopustite správneho deliktu, ak ako odovzdávajúci porušíte zákaz odovzdať platbu v hotovosti alebo ako príjemca porušíte zákaz prijať platbu v hotovosti. Tu je pokuta trochu vyššia a za správny delikt sa uloží až do 150 000 eur. Pri určení výšky pokuty sa prihliada na závažnosť správneho deliktu, spôsob jeho spáchania, na jeho následky a na okolnosti, za ktorých bol spáchaný. Keďže nie je presne určená, tak priestor na korupciu pre úradníkov, ktorí o tom budú rozhodovať je veľký.

Ak ste sa dohodli o platbe v hotovosti pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ktorej hodnota prevyšuje sumu limitovanú týmto zákonom, tak máte možnosť ju bez pokuty vykonať do 31. marca 2013.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Tatry zasiahla povodeň, viaceré chodníky uzavreli

V severných dolinách Tatier platia obmedzenia.

Stĺpček Jakuba Fila

Bordel v lesoch, riekach a na úradoch

Spor o odpad v lome nad Dechticami je ďalšou ukážkou prístupu k prostrediu.


Už ste čítali?