Kauza Gorila: Prehovorí Karol Mitrík ako svedok?

Autor: Milan Laurenčík | 26.1.2012 o 21:10 | (upravené 26.1.2012 o 21:17) Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1295x

Kauza Gorila je témou veľkého počtu debát medzi slovenskými občanmi a z médií sa dozvedáme, že vzbudila pozornosť už aj v zahraničí. O túto tému sa zaujímajú aj občania na predvolebných meetingoch našej strany vo všetkých mestách, ktoré som dosiaľ v rámci kampane navštívil. Pýtajú sa, či som presvedčený o tom, že sa podarí vyšetrovateľom objasniť kauzu Gorila, či trestné oznámenie, ktoré som spolu s kolegami z SaS podal, nebolo zbytočné.

Majú zlé skúsenosti z minulosti, keď vyšetrovatelia zastavili vyšetrovanie a žiadna veľká kauza sa nikdy nevyšetrila a vinníci neboli potrestaní. Ako som už písal v jednom mojom blogu, nepodľahol som skepse a verím, že táto kauza sa vyšetrí. Každý deň sa dozvedáme z médií nové informácie a vyšetrovanie sa posúva ďalej.

Aj keď som pri objasňovaní kauzy Gorila očakával najviac od riaditeľa SIS, Karola Mitríka, zatiaľ nepotvrdil to, čo deklaroval na Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť. Je to práve riaditeľ SIS, ktorý nezbavil mlčanlivosti pracovníkov SIS, o ktoré vyšetrovatelia kauzy Gorila niekoľkokrát žiadali už v minulosti. Aj teraz má žiadosť na stole a opäť nekoná.

Keď bol Karol Mitrík pozvaný na Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, tak som mu položil otázku, či bude spolupracovať ako svedok pri vyšetrovaní kauzy Gorila, keď ho prezident, Ivan Gašparovič, zbaví mlčanlivosti. Odpovedal, že bude robiť tak, ako mu to prikazuje zákon. Ten čas nastal a teraz je namieste otázka z nadpisu tohto článku – prehovorí Mitrík ako svedok?

Podľa § 130 odsek 2 TP: svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu...

Ostáva mi len veriť, že osoby vystupujúce v kauze Gorila, nie sú príbuzní s riaditeľom Mitríkom a mal by podať svedeckú výpoveď, keď ho o to vyšetrovatelia požiadajú.

Krajský súd v Bratislave opäť potvrdil na základe infozákona značky v spise Gorila, aj keď nemohol informovať o obsahu rozhodnutia. O tom by sme sa však mali dozvedieť už onedlho priamo z SIS, pretože uplynie 10 dní od toho, ako Výbor pre obranu a bezpečnosť prijal uznesenie, v ktorom „ukladá riaditeľovi Slovenskej informačnej služby predložiť v zmysle § 9 ods. 3 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, všetku dokumentáciu k ITP použitým Slovenskou informačnou službou pri kauze „GORILA““.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Tatry zasiahla povodeň, viaceré chodníky uzavreli

V severných dolinách Tatier platia obmedzenia.

Stĺpček Jakuba Fila

Bordel v lesoch, riekach a na úradoch

Spor o odpad v lome nad Dechticami je ďalšou ukážkou prístupu k prostrediu.


Už ste čítali?