Kauza Gorila - kryje riaditeľ SIS Karol Mitrík Gorily?

Autor: Milan Laurenčík | 19.1.2012 o 21:25 | (upravené 19.1.2012 o 21:36) Karma článku: 12,72 | Prečítané:  2958x

Kauza Gorila – kryje Mitrík Gorily? Toto je otázka, ktorá vo mne rezonuje po skončenom rokovaní Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, na ktorom riaditeľ SIS, Karol Mitrík, informoval poslancov výboru o kauze Gorila.

Rokovanie začalo s časovým sklzom, pretože poslanci „fialovej koalície“ na čele s poslancom Kaliňákom sa snažili nájsť oporu v nejakom zákone, aby mohli poslanca Kamila Krnáča, ktorý nie je členom výboru, dostať preč z neverejného rokovania výboru, hoci rokovací poriadok výboru explicitne uvádza, že na takomto rokovaní môže poslanec (nečlen výboru) byť. Keď nemohli nájsť konkrétny paragraf, tak zakročil predseda Fedor vyhlásením, že ak Krnáč neodíde, tak skončí zasadnutie výboru a Mitríka nevypočujeme. Po takomto vyhrážaní poslanec Krnáč odišiel a mohli sme rokovať a venovať sa kauze Gorila – kauze týchto dní.

 

Riaditeľ SIS predstúpil s dlhým prejavom, ktorý bol školením o zákone, na základe ktorého SIS funguje a snažil sa vysvetliť, ako si tento zákon ctí a ako bude nápomocný pri vyšetrovaní kauzy Gorila. Je na škodu veci, že jeho činy svedčia zatiaľ o opaku. Už dostal najmenej štyri žiadosti o zbavenie mlčanlivosti svojich podriadených a zrejme vždy našiel „zákonný dôvod“, ako to neurobiť. Podľa jeho vyjadrenia môže použiť paragraf o zbavení mlčanlivosti iba v „extrémnych situáciách“ a mám pocit, že opisovaná miliardová korupcia, o ktorej v kauze Gorila ide, zatiaľ podľa jeho názoru nie je extrémnou.

 

Podľa vyjadrení premiérky1) už Mitrík príslušníkov SIS mlčanlivosti zbaví. Podmienka je, aby žiadosť obsahovala všetky zákonom stanovené náležitosti. Ostáva nám len veriť, že to naši policajti zvládnu. Na neverejnom zasadnutí sme sa totiž dozvedeli aj fakt, že naši policajti a vyšetrovatelia robia tak často formálne chyby, že istý exminister vnútra ich musel za to aj viackrát sankcionovať.

 

Dôležitou otázkou rokovania bolo, či nám riaditeľ SIS vie potvrdiť alebo vyvrátiť fakt, že čísla žiadostí, ktorými SIS žiadala o nasadenie ITP súd, sú totožné s číslami uvádzanými v dokumente Gorila. Potvrdil to totiž Krajský súd v Bratislave pre Hospodárske noviny na základe infozákona2). Pán riaditeľ túto informáciu nepotvrdil. On vraj také číslo nenašiel, ale pripustil možnosť, že v archíve sa taký spis môže nachádzať a aj skutočnosť, že čísla uvádzane v dokumente Gorila vykazujú znaky, že by sa dalo usudzovať o tom, že pochádzajú zo SIS.

 

Jediná, trošku pozitívna správa je tá, že v archívoch SIS by mali byť konkrétnejšie informácie o akcii, ak ju SIS naozaj realizovala. Pán riaditeľ však vzápätí dodal, že tieto dokumenty a informácie z nich sa dajú použiť jedine vtedy, ak o ne požiada súd.

 

Na otázku, či už odpovedal na list pani premiérke, ktorá mu v ňom položila osem otázok odpovedal, že zriadil na to tím spolupracovníkov, aby vypracovali odpovede. Iveta Radičová je pedagóg a zrejme dáva ťažké otázky. Ostáva len veriť, že riaditeľ SIS skúšku urobí v časovom limite a nebude si pýtať nastavený čas.

 

Rokovanie výboru bolo síce neverejné, ale nedozvedeli sme sa na ňom nič vyhradené ani tajné. Riaditeľ „tajných“ bol taký utajený, že keby dostal otázku či sa volá Karol Mitrík, tak jeho odpoveď by bola: „je to možné, ale neviem to ani vyvrátiť a ani potvrdiť“.

 

Neboli sme spokojní s výsledkom a nejasnými odpoveďami pána Mitríka, preto sme navrhli uznesenie, aby nám do 10 dní predložil všetky informácie k spisu Gorila a Gorila1 v zmysle zákona 166/2003 Z.z. – o ochrane pred odpočúvaním. Nemal by byť teda problém porovnať čísla žiadostí, ktorými SIS žiadala súd o povolenie nasadenia ITP a čísla rozhodnutí súdov, odôvodnenie žiadosti a výsledok o tom, či použitie ITP splnilo účel.

Pred pár hodinami minister Lipšic potvrdil, že spravodajská akcia Gorila skutočne existovala a že o nej vedeli vtedajší premiér (M. Dzurinda) a minister vnútra (M. Pado). Možno sa po tomto postoj ku kauze Gorila aspoň časti poslancov zmení.

 

 

1)      http://aktualne.centrum.sk/domov/kauzy/clanek.phtml?id=1251026

2)      http://www.webnoviny.sk/slovensko/sud-potvrdil-odpocuvanie-z-gorily/449128-clanok.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Tatry zasiahla povodeň, viaceré chodníky uzavreli

V severných dolinách Tatier platia obmedzenia.

Stĺpček Jakuba Fila

Bordel v lesoch, riekach a na úradoch

Spor o odpad v lome nad Dechticami je ďalšou ukážkou prístupu k prostrediu.


Už ste čítali?