Ticho pred búrkou ... prichádza Gorila!

Autor: Milan Laurenčík | 3.1.2012 o 11:51 | (upravené 3.1.2012 o 12:11) Karma článku: 16,79 | Prečítané:  5364x

Politické strany sú pri svojom vzniku odkázané na súkromné dary, ktoré môžu pri nie práve transparentnom prijímaní, neskôr vyvolávať aj otázniky. Gorila ich premenila na výkričníky.

maska gorilamaska gorilahttp://www.vseprokarneval.cz/fotky6275/fotos/_vyr_838maska-goril

S úspechom strán v parlamentných voľbách rastie aj ich príjem z verejných zdrojov a priamoúmerne by sa mala zvyšovať transparentnosť financovania. Gorila hovorí, že u nás tomu tak nie je. Navyše poukazuje na to, že parlamentné strany sú podfinancované.

Predsedovi Smer-SD sa takmer pred dvomi rokmi podarilo knokautovať predsedu SDKÚ-DS.

Mikuláša Dzurindu nezlomila kauza kupovania novinárov, tender na mobilného operátora, ani Gabove vláčiky, či zázračne vymazaný dlh strany, kauza skupinka, fiktívni darcovia, predaj budovy na Medenej ulici v Bratislave firme Soul,  kauza kupovania poslancov v septembri 2005, 14 vylúčených členov strany, ktorí boli signatármi výzvy na odchod Mikuláša Dzurindu, ale až financovanie SDKÚ-DS.  Líder strany sa stiahol, pre úspech vo voľbách toleroval Ivetu Radičovú ako volebnú líderku, „obetoval" poslanecké miesto v parlamente a cibril si umenie diplomacie. Suverénne ostré vyhlásenia voči Róbertovi Ficovi začali mať skôr archívne dátumy.  Aké informácie mal Róbert Fico na Mikuláša Dzurindu ohľadom financovania strany, že ho dokázal primäť stiahnuť chvost a s nadhľadom diplomata sa povzniesť...?  

Dzurindovi sa vtedy nepozdávali praktiky predsedu vlády Róberta Fica a najmä to, že do predvolebnej kampane vyťahuje 10 rokov staré veci. O rok neskôr už bolo vyšetrovanie prania špinavých peňazí špeciálnym prokurátorom Jánom Šantom zastavené (nakoľko strana riadne zdokumentovala získanie i vrátenie pôžičky). Ficov Smer rozhodnutie špeciálneho prokurátora nekomentoval a oficiálne rešpektoval.

Dnes predseda SDKÚ-DS kauzu verejne nerieši. Médiám odkazuje, že financovanie strany má na starosti hlavný pokladník a rozpočtový výbor strany. „Od roku 2006 SDKÚ-DS spĺňa najvyššie kritériá transparentnosti. Nestoja za nami žiadni mecenáši.... Každý má svoju zodpovednosť, ja politickú."1)  V to pevne dúfam, pán predseda Dzurinda. Lebo Gorila hovorí niečo iné. Hovorí, že čas sa naplnil. Slovenská ruleta je odštartovaná. A ako to pri rulete býva, výsledok je neistý, ale hlavy padať budú. Bohužiaľ, Gorila má odkaz  takmer pre každého „zaslúžilého" politika ostatných rokov. Ficovi v minulosti odporúčala mať „svojho Palacku".

Ako jeden z troch poslancov SaS som podal trestné oznámenie v kauze Gorila. Nemohol som inak. Dopredu sa vzdať, hodiť flintu do žita a podľahnúť skepse, že keď sa to doteraz nevyšetrilo, už sa to nevyšetrí, som nedokázal. Verím na súčinnosť kompetentných orgánov a na odhalenie pravdy.

Na záver mi dovoľte trochu to odľahčiť. Na záver je najlepší začiatok.

Keď v roku 1999 („od dediny k dedine a od mesta k mestu" ako zvykne spomínať Róbert Fico), vznikla strana Smer a o rok neskôr SDKÚ, obe strany cítili potrebu výmeny širšej politickej reprezentácie a nástup novej politickej generácie. Motivovalo ich odstránenie politických dinosaurov.

Po 12 rokoch sa hlas volajúci po zmene z dôvodu sklamania a štýlu politiky, začína ozývať opäť, a to čoraz častejšie. Nové politické strany poukazujú na praktiky „zaslúžilých" politikov, o ktorých už aj voliči dávno stratili ilúzie a volili viac so zaťatými zubami a menšie zlo ako pre niečo a z presvedčenia. Gorila nás zbavila absolútne akýchkoľvek ilúzií o tom, čo sa dialo a deje na politickej scéne ostatné roky.

Na samý záver si od Gorily želám úplne nový začiatok pre Slovensko. Smer-SD a SDKÚ-DS sa už predviedli, je čas na zmenu. Slovensko si tú pozitívnu zmenu zaslúži. Otvorením Gorily máme príležitosť spoznať minulosť, čo sa tu „asi" dialo. Poznanie minulosti nás posúva dopredu, do lepšej budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Tatry zasiahla povodeň, viaceré chodníky uzavreli

V severných dolinách Tatier platia obmedzenia.

Stĺpček Jakuba Fila

Bordel v lesoch, riekach a na úradoch

Spor o odpad v lome nad Dechticami je ďalšou ukážkou prístupu k prostrediu.


Už ste čítali?