Akcia Dáma – kto hýbe dámou na šachovnici slovenskej politiky?

Autor: Milan Laurenčík | 30.12.2011 o 23:02 | Karma článku: 18,06 | Prečítané:  3835x

Keď v júli 2011 prepukol škandál s odpočúvaním britskej kráľovskej rodiny a ľudí, ktorí sa stali obeťami násilia, šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová sa pre SME vyjadrila, „že s anonymnými zdrojmi pracujú podľa závažnosti vo vzťahu k spoločenskému dianiu. Každý, vrátane anonymného zdroja, však musí byť preverený. To je pravidlo.“1)

Od vtedy neuplynul ani pol rok, keď Nový čas a Pravda uviedli, že dostali prepisy odpočúvania šéfa Ta3 a novinárov. Nový čas napísal, že má k dispozícii dokumenty z VOS, ktoré „jasne hovoria o tom, že v uplynulých mesiacoch prebiehalo v našej krajine veľké odpočúvanie novinárov. Z prepisov telefonátov vyplýva, že agenti sa nezastavili absolútne pred ničím!"2) Zároveň sa zmienili, že ITP boli nasadené aj na iné osoby.

Mašinéria sa rozbehla a tri dni na to priniesol Nový čas bleskovku o údajnom monitorovaní premiérky. "Novému času sa podarilo zistiť, že existuje dokument VOS s názvom Akcia Dáma! Jeho existenciu potvrdili dva od seba nezávislé zdroje, ktoré uviedli, že „Dáma“ sa zaoberala postojmi premiérky Ivety Radičovej v kauze Hayekovci!"3) Dva od seba nezávislé zdroje, podľa zaužívaných postupov redakcie aj preverené, postúpili Novému času domnienku o tom, že premiérka bola monitorovaná. Keď sa o deň neskôr Nový čas priamo opýtal ministra obrany na akciu Dáma, minister Ľubomír Galko prekvapene uviedol: „Dáma?... Nie, nikdy som o niečom takomto nepočul.“ Ale v médiách sa už otvorene hovorilo o údajnej existencii spisu „Dáma“, ktorý mal byť súhrnom spravodajských informácií a hodnotenia názorov premiérky najmä na osobu Martina Chrena, bývalého štátneho tajomníka z rezortu hospodárstva.

Novinári majú právo chrániť a budú chrániť svoj zdroj, išli by proti sebe keby konali inak. Akú moc však reálne majú? A kto sú ich zdroje? Zdroj (môže ním byť aj politik) postúpi informáciu (ktorá by mala byť preverená, alebo niekedy asi stačí aj dlhodobá skúsenosť s výbornou spoluprácou so zdrojom), informáciu noviny rozpracujú, časom sa nafúkne ako bublina, po reálnom prešetrení sa zistí, že napríklad akcia Dáma ani nikdy neexistovala, ale patričnú reakciu už stihla vyvolať. Čistá politika!

Kto mal taký enormný záujem na publikovaní vymyslenej kauzy? Celý prípad sa ešte len začal vyšetrovať, ale novinári svorne s ad hoc fialovým šíkom na čele s podpredsedom Smeru Róbertom Kaliňákom, už volali po vyvodení zodpovednosti voči ministrovi obrany a riaditeľovi VOS. Existovalo podozrenie. Vyšetrovanie branno-bezpečnostného výboru parlamentu neskôr podozrenie vyvrátilo. Medzitým bol minister obrany Ľubomír Galko odvolaný. Riaditeľ VOS Pavol Brychta bol odvolaný. Kauza pokračovala. Zastupujúci prokurátor zriadil skupinu na čele s Dobroslavom Trnkom, ktorá túto kauzu začala vyšetrovať. Tí, ktorí si chceme pamätať, si môžeme spomenúť na X mega káuz v predvolebnom období, ktoré sa vyšetrili, vyhodnotili a založili.

A čo ostane rezonovať v ušiach voličov? Kauza? Alebo jej výsledok? Kauza by evidentne prepukla aj v štandardnom volebnom období, ale v predvolebnom ešte nabrala na intenzite. Akcia Dáma celej kauze odpočúvania len nasadila korunu. Premiérka, ktorá reprezentovala boj s korupciou, si v priamom prenose odpálila spolubojovníka. Otázkou ostáva, či v tej spleti mala vôbec inú možnosť. Možno akcia Dáma slúžila iba ako urýchľovač odstavenia ministra Galka. Veď už len tá myšlienka monitorovania premiérky kvôli údajnej kauze za 8100 euro, to je už silná káva. Niekomu to evidentne uľahčilo rozhodovanie. A že sa nakoniec ukázalo, že celá akcia Dáma je iba výmysel?! Aký zdroj ju ponúkol médiám a kto má záujem na tom, aby sa branno-bezpečnostný výbor stal bezzubým a kauza sa posunula ďalej na trestno-právne riešenie? Aby sa nevyšetrovali aj prípady odpočúvania za „ministrovania“ pánov Bašku a Fedora? Aby na odborné otázky ohľadom IT na VOS nemohli poslancom odpovedať odborníci?

Výsledok poslaneckého prieskumu branno-bezpečnostného výbor parlamentu je taký, že VOS nikdy nerealizovalo akciu Dáma, ktorá by mala monitorovať premiérku Ivetu Radičovú. Ako uviedol Pavol Hladký k výsledku poslaneckého prieskumu: "Položili sme riaditeľovi VOS otázku, či spis s takýmto označením existuje. Jednoznačne odpovedal, že takýto spis sa na VOS nenachádza."

Akú váhu má pre Vás toto tvrdenie pani premiérka, pán predseda Martin Fedor, pán poslanec Kaliňák? Kto tu ťahá dámou?

1) 7.11.2011, SME, Odpočúvanie pochovalo bulvár“

2) 20.11.2011 www.medialne.etrend.sk v článku „Titulky novín: Pravdu a Gučíka údajne odpočúvali“

3) 23.11.2011 NOVÝ ČAS, „Akcia Dáma: Vojenskí agenti monitorovali aj premiérku Radičovú“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Tatry zasiahla povodeň, viaceré chodníky uzavreli

V severných dolinách Tatier platia obmedzenia.

Stĺpček Jakuba Fila

Bordel v lesoch, riekach a na úradoch

Spor o odpad v lome nad Dechticami je ďalšou ukážkou prístupu k prostrediu.


Už ste čítali?