reklama

Proces s Galkom.

Dlho som hľadal názov pre môj príspevok a nakoniec som zvolil tento, lebo to, čo sa robilo na ostatnej schôdzi Výboru NRSR pre obranu a bezpečnosť sa ani ináč nazvať nedá.  V dodatočne zaradenom bode programu, sme na riadnej schôdzi výboru mali možnosť vypočuť ministra obrany, Ľubomíra Galka k situácií, ktorá vznikla po úniku citlivých a dôverných informácií z použitia ITP Vojenským obranným spravodajstvom (VOS). Novinári ju nazvali „kauza odpočúvania novinárov", hoci podľa môjho názoru má ďaleko väčší význam to, že informácie prenikli na verejnosť trestnou činnosťou, ako to, že niekoho odpočúvali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Celý tento proces ste mohli vidieť v priamom prenose, lebo vzbudil obrovský záujem médií, televízne stanice nevynímajúc.

Predseda výboru, Martin Fedor riadil celý proces a zahájil vypočúvanie prvými otázkami, na ktoré minister odpovedal a zároveň upozornil, že nemôže odpovedať na niektoré detaily, lebo by porušil zákon (zverejňovanie údajov, prebiehajúce vyšetrovanie....) na čo ho predseda upozornil, že MY sme ten najdôležitejší výbor v tejto veci a on musí odpovedať.

Škoda, že pán predseda nenavrhol rokovanie výboru v režime „Vyhradené", kde by sme sa bez prítomnosti verejnosti mohli dozvedieť viac. Takto sme to urobili napríklad pri podaní informácii ministrom vnútra pri iných kauzách. Teraz však taká požiadavka nebola, lebo hlavní protagonisti mali možnosť hrať divadlo a hrať sa na porotu súdu v priamom prenose na televíznych obrazovkách. A to bolo ďaleko dôležitejšie ako hľadať pravdu, či bol alebo nebol porušený zákon a kto ho porušil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledovali ďalšie otázky novovytvorenej koalície na tento účel (SMER- SD, SDKÚ- DS, KDH, zástupca Mostu nebol prítomný), ktorá sa na výbore sformovala proti ministrovi Galkovi.

Otázok bolo veľa (len poslanec Baška ich mal 10) a okrem toho veľa invektív a osobných útokov zo strany poslancov (hlavne SMERu-SD). Minister na ne poctivo odpovedal v intenciách toho, aby neporušil zákon. Zaujímavé bolo to, že keď zareagoval na urážku, tak sa zdvihla vlna odporu. Čo si to vraj dovoľuje urážať poslanca! Keď poslanec urazil ministra ako prvý, tak to bolo OK. Súdny človek, ktorý toto divadlo sledoval si urobí názor sám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem otázok zaznievali aj rôzne vyhlásenia a rozsudky, čo všetko minister mal robiť a nerobil, kde pochybil. Nikto nebral do úvahy slová ministra, že všetky nasadenia ITP, ktoré realizovalo VOS bolo v súlade so zákonom a potvrdené sudcom. Toto bolo a je pre mňa podstatné. Ministrovi Galkovi plne dôverujem a všetky kroky, ktoré podnikol, aby sa vyšetrila táto kauza sú správne. Nestíhal som sa čudovať, keď poslanci tvrdili, že sudcovia nečítajú žiadosti a podpisujú všetko. Toto hovorili poslanci, ktorí sú v parlamente niekoľko volebných období. Sú presvedčení, že sa tak deje ale nič proti tomu neurobili. Žiadnu novelu zákona, žiadnu nápravu a preto je otázka, načo v NRSR vôbec sú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď „tribunál" položil všetky otázky, tak ministra "prepustil" a začalo sa neverejné zasadnutie výboru. Pracovníci ochrany miestnosť prezreli, či si tam niektorí z novinárov náhodou nezabudol diktafón alebo nenainštaloval mikrofón, aby informácie neboli von skôr, ako opustime miestnosť a mohli sme pokračovať ďalším programom. Nechýbalo ani vynesenie „rozsudku".

Tento formulovali poslanci SMERu v spolupráci s predsedom výboru. Poslanci Pado, Stanko a Púčik sa ďalšieho programu nezúčastnili (asi mali dôležitejšie povinnosti, ako účasť na výbore, kde sa malo ešte rokovať o Rozpočte pre obranu na rok 2012 a o odpočte výdavkov z rezortu obrany za prvý polrok 2011) a tak vlastne umožnili poslancom SMERu, aby „rozsudok" vo forme uznesenia bol schválený.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5 poslancov SMERu bolo ZA, 2 poslanci SaS PROTI, poslanec Fronc z KDH nehlasoval a znížil kvórum a predseda Fedor (SDKÚ) sa ZDRŽAL. Parlamentné počty ukazovali, že to bude schválené a tak si svojou neutralitou zachoval tvár.

Proti uzneseniu som bol preto, lebo sa v ňom okrem iného konštatovalo, že Ľubomír Galko neodpovedal na otázky poslancov. Čo bola bohapustá lož.

Keď som si však vyžiadal písomné vyhotovenie uznesenia od tajomníka výboru, tak som sa nestíhal diviť. Ostala v ňom totiž len jedná, záverečná veta „výbor konštatuje že naďalej pretrvávajú podozrenia zo závažného porušovania zákonov pri použití ITP Vojenským obranným spravodajstvom."

Podal som dnes predsedovi výboru námietku, že písomná forma uznesenia nekorešponduje s tým, o akej sme na schôdzi výboru hlasovali. Do písomnej verzie uznesenia sa dostala len časť toho, o čom sme hlasovali a význam takéhoto uznesenia je teraz úplne iný. Formuláciu navrhovali poslanci SMERu - SD (Saloň, Kaliňák, Richter...) a konštatovalo sa v nej okrem iného, že minister Galko, neodpovedal na otázky poslancov. Voči tomuto uzneseniu sme vystúpili aj verbálne spolu s poslancom Hladkým a vyjadrili sme to aj hlasovaním, keď sme hlasovai PROTI uzneseniu.

Podľa môjho názoru je to neoprávnená manipulácia s verejnou listinou a požiadal som predsedu výboru, poslanca Fedora o zjednanie nápravy.

Celé toto trápne divadlo umožnil predseda Fedor, ktorý to riadil. Diskvalifikoval sa u mňa najviac zo všetkých aktérov, pretože od opozičných poslancov sa to dalo čakať. Bola to neprofesionálna fraška, úbohá a nedôstojná. Možno si neuvedomuje aké posolstvo poslal ďalej.

 Autor je členom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť.

Milan Laurenčík

Milan Laurenčík

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie som ničím výnimočný..... Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu